EN
 

Ekspedīcija uz Lībiešu krastu

25.08.2023

Kā ik vasaru, devāmies ekspedīcijā pabūt kopā ar kolēģiem, pasmelties iedvesmu, enerģiju, skatījumu no cita punkta, izbaudīt citas garšas un pieredzes, šoreiz uz vienu no skaistākajām un īpašākajām vietām Latvijā Lībiešu krastu, ko veido ciemi jūras krastā - Ģipka, Melnsils, Kolka, Vaide, Saunags, Pitrags, Košrags, Mazirbe, Sīkrags, Jaunciems, Lielirbe, Miķeļtornis, Lūžņa un Ovīši.

Promceļu mūs ar stāstiem pavadīja Valts Ernštreits, cilvēks kurš vislabāk un interesantāk var pastāsīt kas ir lībieši, kādi bijuši un kādi ir šodien. Valts ir līvu valodnieks, tulks un dzejnieks, Lībiešu institūta direktors un vadošais pētnieks, ANO Starptautiskā pirmiedzīvotāju valodu desmitgades globālās iniciatīvas grupas vadības komitejas līdzpriekšsēdētājs. Daudz savas enerģijas ieguldījis lai šodienas Latvijas likumdošanā un sabiedrības apziņā lībieši būtu.

Piestājām Kaltenē uzklausīt iedvesmojošu stāstu no Kaltenes Kluba vadītājas par to kā Kaltenē un visā Kurzemes krastā buru kuģus būvējuši pirms vairāk kā 100 gadiem, ap 550 buru kuģiem uzbūvēti, kas bijis krasta ļaudīm milzīgs ekonomisks un pasaules iepazīšanas pacēlums. Mūs viesmīlīgi uzņēma ļoti skaistā jūras krastā pie sevis Vecdobeļu saimniece Ilze.

Kolkā apmeklējām Lībiešu namu, Kolkas luterāņu baznīcu ar laikmetīgo Heinrihsones altārgleznojumu un Kolkas ragu, kas neapšaubāmi ir viena no Latvijas skaistākajām un īpašākajām vietām, kur katrs laiks atstājis savus spilgtus stāstus ar notkumiem gan skarbus, gan iedvesmojošus.

Centrālais notikums bija Senā uguns nakts vakarā pie jūras, kuru ievadīja lībiete, lībiešu valodas pratēja un lībiešu dzīvesziņas nesēja Julgī Stalte kopā ar savu meitu Lelū. Spilgtākais notikums bija uguns aplis kurā vīri meta viens otram pašu rokām darinātas degošas lāpas. Vakars noslēdzās ar neaizmirstamu ugunsnakts pārbaudījumu ugunsstaigāšanu, kas katram deva iespējas paplašināt savas spēju robežas.

Sireāli skaistu rītu pie jūras mums sagādāja ar gongiem Ulla Frasere Miķeļtorņa viesu mājas PIZĀ saimniece. Ulla iedziļinās skaņu vibrāciju maģijā un ļoti skaisti dzied lībiešu valodā.

Par vietējām garšām: Ar visgardākajām Kalteniešu brokastīm, t.sk arbūzu salātiem mūs pārsteidza akmensstasti.lv pavāres, kas ļoti labi pārvalda garšu spēles. Pitragā nobaudījā kūpinātas zivis pie Pitraga Andra, kas ir kļuvis leģendārs ar savu zivju kūpnāšanas mākslu un aizrautību. WildNFree saimnieks un mednieks Justs Dzedons no Melnsila mums pasniedza brieža gaļas burgerus gatavotus uz uguns. Nobaudījām Kaltenes mājas vīnu Cīrulīši - pieneņu, rožu un pīlādžu. Baudījām pasaulē gardākās picas, arī ar gailenēm, no Mazās Irbes picas, kas parasti ir atrodamas Mazirbē, Lībiešu tautas namā.